Πέμπτη 30 Μαΐου 2013

Σχολή Διαιτησίας

Ο Σύνδεσμος Διαιτητών Πετοσφαίρισης Κρήτης, ΣΥΔΠΕΚ , οργανώνει σχολή διαιτησίας στο Ηράκλειο.
Στη σχολή μπορούν να λάβουν μέρος όλοι όσοι είναι, άνω των 18 ετών και είναι απόφοιτοι λυκείου.

Απαραίτητα δικαιολογητικά :

Τετάρτη 29 Μαΐου 2013

Μίνι 2013

Όλα έτοιμα για να μπουν οι μικροί βολεϊμπολίστες και βολεϊμπολίστριες στα γήπεδα και να χαρούν το άθλημα του μίνι βόλεϊ Η ΕΣΠΕΚ διοργανώνει τουρνουά Νομών όλης της Κρήτης και Παγκρήτιο τουρνουά μίνι βόλεϊ Επίσης ο ΑΟΧ ΧΕΡΡΟΝΑΣΙΟΣ, με τη συνδρομή του Δήμου Χερσονήσου, τουρνουά μίνι για αγόρια και κορίτσια, στο οποίο συμμετέχουν όσες ομάδες θέλουν.
Πιο αναλυτικά :

Δευτέρα 27 Μαΐου 2013

Δεύτερη θέση για την Εθνική Γυναικών

Η εθνική γυναικών για ένα σετ και… κάτι κοίταξε στα μάτια τη Σλοβακία και έδειξε ικανή να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα από την οικοδέσποινα του ομίλου με 3-1 σετ (25-27, 25-21, 25-21, 25-11) και «τερματίζοντας» στη δεύτερη θέση θα συνεχίσει τον ερχόμενο Οκτώβρη σε έναν ακόμα προκριματικό γύρο.

Η «γαλανόλευκη» έκανε το 1-0 με 27-25, εκμεταλλευόμενη το τρίτο σετ μπολ που είχε, σε ένα σετ που πήγαινε πόντο πόντο σε όλη του τη διάρκεια. Στο δεύτερο, που αποδείχθηκε και… μοιραίο, η ελληνική ομάδα . . .

Κυριακή 26 Μαΐου 2013

Beachvolleyball 2013

Για 3η συνεχόμενη χρονιά θα διοργανωθεί το Παγκρήτιο cirquit Ανδρών- Γυναικών της ΕΣΠΕΚ και οι αγώνες θα γίνουν σε γήπεδα όλων των Νομών της Κρήτης.

Παράλληλα θα διοργανωθούν σε όλες τις περιοχές . . .

Σάββατο 25 Μαΐου 2013

Δεύτερη νίκη για τις γυναίκες ΕΛΛΑΔΑ - ΛΙΧΝΕΣΤΑΪΝ : 3 - 0

Ακριβώς μία ώρα αγωνιστικού χρόνου χρειάστηκε η εθνική γυναικών για να ξεπεράσει το «αδύναμο» εμπόδιο του Λιχτεστάιν με 3-0 σετ (25-09, 25-12, 25-11) και να κάνει το 2 στα 2 στον προκριματικό όμιλο της Σλοβακίας, εξασφαλίζοντας τουλάχιστον την δεύτερη θέση που οδηγεί στην επόμενη προκριματική φάση και παίζοντας αύριο κόντρα στη γηπεδούχο ομάδα, που είναι και το φαβορί, για την απευθείας πρόκριση στον τρίτο γύρο που οδηγεί στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Το σημερινό παιχνίδι δεν προσφέρεται για συμπεράσματα καθώς το Λιχτεστάιν έχει χαμηλού επιπέδου ομάδα, με τον Γιάννη Καλμαζίδη να ζητάει από τις διεθνείς «να μην κοιτούν στο αντίπαλο τερέν, αλλά να κάνουν ό,τι έχουμε πει». Ο Ομοσπονδιακός προπονητής δεν χρησιμοποίησε καθόλου τις βασικές Χαντάβα, Λαμπρινίδου, οι Χριστοδούλου και Ιβάνοβα έπαιξαν μόνο ένα σετ, ενώ πήραν πολύ χρόνο συμμετοχής οι πιτσιρίκες Νούσια, Γενιτσαρίδη και Κωνσταντινίδου.

Πολύ καλό ξεκίνημα για τις γυναίκες ΕΛΛΑΔΑ - ΑΥΣΤΡΙΑ 3-0

Ιδανικό ντεμπούτο στα προκριματικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος που διεξάγονται στην πόλη Πόπραντ της Σλοβακίας, πραγματοποίησε η Εθνική Γυναικών που επιβλήθηκε με 3-0 (25-23, 25-20, 25-22) απέναντι στην Αυστρία και μπήκε με το... δεξί στη διοργάνωση. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε μία «καθαρή», αλλά όχι και τόσο εύκολη νίκη, όσο τουλάχιστον δείχνει το τελικό σκορ.

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Γιάννης Καλμαζίδης, ξεκίνησε με βασική εξάδα τις

Τετάρτη 22 Μαΐου 2013

Στην εθνική γυναικών η Γενισταρίδη Μαρία

H Εθνική Γυναικών αναχωρεί την Πέμπτη 23 Μαΐου για την πόλη Πόπραντ της Σλοβακίας εν όψει του προκριματικού ομίλου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που πρόκειται θα διεξαχθεί το διάστημα 24-26/5. Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Γιάννης Καλμαζίδης, ανακοίνωσε τη δωδεκάδα της Εθνικής, η οποία αποτελείται από τις:

Παπαφωτίου Αθηνά (ΑΕΚ), Κιόση Ελένη (Τράχωνες), Λαμπρούση Τζίνα (Ηρακλής Κηφισιάς), Ιβάνοβα Ιζαμπέλ (Ηρακλής Κηφισιάς), Νούσια Αποστολία (Παναθηναϊκός), Χαντάβα Εύα (Καρσίγιακα - Τουρκία), Γιώτα Κατερίνα (Ηρακλής Κηφισιάς), Χριστοδούλου Στέλλα (Ολυμπιακός), Μαρία Γενιτσαρίδη (ΑΕ Βύρωνα), Αλίκη Κωνσταντινίδου (Ανατόλια), Ειρήνη Κελεσίδου (Ηρακλής Θεσσαλονίκης), Μαρία Λαμπρινίδου (Κίμπερ Βόλεϊ - Γαλλία).

Την αποστολή συμπληρώνουν οι: Χρήστος Βογιατζής (αρχηγός αποστολής), Κυριακάκος Καμπερίδης (βοηθός προπονητή), Ξενοφών Κωνσταντάκης (Φυσιοθεραπευτής) και Βίκυ Νεντή (στατιστικολόγος).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει κατά σειρά την Αυστρία, το Λιχτενσταϊν και τη Σλοβακία. Η ομάδα που θα καταλάβει την πρώτη θέση του ομίλου περνάει στον 3ο προκριματικό που θα διεξαχθεί τον Ιανουάριο του 2014 και που οδηγεί στα τελικά του Παγκοσμίου. Ενώ, η ομάδα που θα καταλάβει την δεύτερη θέση θα παίξει σε επόμενο προκριματικό γύρο τον προσεχή Οκτώβριο.

ΕΟΠΕ

.

ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ - ΑΘΛΕΣΗ 1 παγκορασίδες

Χωρίς ήττα σκοπεύει να τελειώσει το πρώτο γύρο των παγκορασίδων ο ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ. Στο ντέρμπι με την ΑΘΛΕΣΗ1 κατάφερε να φτάσει στη νίκη με σκορ :

ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ - ΑΘΛΕΣΗ1 : 3-0 (25-23,26-24,25-22)

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ - ΑΡΗΣ παγκορασίδες

Για τη 14η αγωνιστική, είχαμε σήμερα τον αγώνα ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ - ΑΡΗΣ, στο κλειστό του Λίντο.
Ο Άρης μόνο στο δεύτερο σετ κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ και να διεκδικήσει την κατάκτηση του. Κάτι όμως που δεν ήρθε, μιάς και μετά το 15-15, ο Φιλαθλητικός είχε πιο σταθερή απόδοση και με λιγότερα λάθη, έφτασε στη κατάκτηση του με σκορ 25-18. Το 1ο και 3ο σετ, ήταν πιο εύκολα για το Φιλαθλητικό, παίρνοντας από την αρχή των σετ μια αισθητή διαφορά, την οποία κατάφερνε να αυξήσει κατά τη διάρκεια τους.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ - ΑΡΗΣ : 3-0 ( 25-12, 25-18, 25-11 )

ΓΕΗ1 - ΜΕΣΣΑΡΑ2 παγκορασίδες

Λίγο πριν το τέλος της πρώτης φάσης των παγκορασίδων και είχαμε σήμερα τον αγώνα μεταξύ ΓΕΗ1 και ΜΕΣΣΑΡΑΣ2. Η ΜΕΣΣΑΡΑ μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα αυτού του ματς και έφτασε να είναι μπροστά με 3-11 Κάπου εκεί όμως η ΓΕΗ βρήκε λύσεις και ρυθμό, καταφέρνοντας να φτάσει στην ισοφάριση με 22-22 και να πάρει το πρώτο σετ με 27-25 Αυτό της έδωσε άλλο αέρα, καταφέρνοντας να πάρει και τα δύο επόμενα σετ με 25-17 & 25-18

ΓΕΗ1 - ΜΕΣΣΑΡΑ2 : 3-0 ( 27-25, 25-17, 25-18 )

παμπαίδες
ΓΕΗ - ΑΡΚΑΔΙΚΛ.ΛΙΝΤΟ14:00ΣΑΡΡΗ ΔΟΥΛΓΕΡΑΚΗΣ 3 - 0 α.α.

ΑΘΛΕΣΗ1 - ΓΕΗ1 παγκορασίδες

Αν και μπήκε μουδιασμένα στον αγώνα και έχασε το πρώτο σετ από μια πολύ καλή ΓΕΗ, η ΑΘΛΕΣΗ κατάφερε να βρει ένα καλό ρυθμό και με όπλα της το πολύ καλό σερβίς να γυρίσει το παιχνίδι και από 0-1 να το κάνει 3-1
Ένα παιχνίδι που ευχαριστήθηκαν όμορφο βόλεϊ όλοι που βρέθηκαν στο κλειστό του Λίντο σήμερα το απόγευμα.

ΑΘΛΕΣΗ1 - ΓΕΗ1 : 3-1

Φωτογραφίες κλικ

.

ΑΘΛΕΣΗ2 - ΓΕΗ2 παγκορασίδες

Η ΑΘΛΕΣΗ2 ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι με τη ΓΕΗ2 Οι μικρές βολεϊμπολίστριες και το δύο ομάδων, γέμισαν με όμορφες φάσεις, αυτόν τον αγώνα και φάνηκε να ευχαριστιούνται το κάθε του πόντο.

ΑΘΛΕΣΗ2 - ΓΕΗ2 : 3-0

φωτογραφίες κλικ

στιγμές του αγώνα σύντομ

.

Η ΓΕΗ στο ντέρμπι κορφής του Ανατολικού ομίλου

Με τον αγώνα ΓΕ Ηρακλείου - ΓΕ Ιεράπετρας, ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση των παμπαίδων, για την ανατολική Κρήτη. Μετά από ένα πολύ καλό αγώνα, η ΓΕΗ κατάφερε να παραμείνει αήττητη στον Β' όμιλο και τερματίσει στην πρώτη θέση με 12 βαθμούς και χωρίς να έχει χάσει σετ, σ' αυτό το γύρο. Από την άλλη η Ιεράπετρα έδωσε το καλύτερο εαυτό της και ήταν πολύ κοντά στο σκορ σε όλα τα σετ του αγώνα, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει κάποιο από αυτά.

.

Πρώτη σκόρερ η Γενιτσαρίδη και με ένα 54% στην υποδοχή !!

Η Εθνική Νεανίδων ολοκλήρωσε με νίκη τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, καθώς στον τελευταίο αγώνα της στην πόλη Σαμόκοφ της Βουλγαρίας, επικράτησε με 3-1 (25-22, 19-25, 25-16, 25-07) απέναντι στη Λετονία και έτσι απέφυγε την τελευταία θέση του ομίλου.

Για την πρώτη θέση και την πρόκριση στα τελικά μάχονται η διοργανώτρια Βουλγαρία με την Γερμανία (18:00).
Το παιχνίδι είχε δύο όψεις, αφού στα δύο πρώτα σετ, οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν ισοδύναμες με την Ελλάδα να προηγείται 1-0 και τη Λετονία να ισοφαρίζει με παρόμοιο τρόπο, αλλά από εκεί κι πέρα, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη βελτίωσε μπλοκ και υποδοχή και «πάτησε» το «γκάζι».
Το 2-1 και το 3-1 έγιναν με συνοπτικές διαδικασίες με τις Ελληνίδες να μην επιτρέπουν στις αντιπάλους τους να ακολουθήσουν στο σκορ.