12/9/2010 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ 17:00 Νέο κλειστό Ν.Αλικαρνασσού - Ηρακλείου

διεξαγωγή του αγώνα μπαράζ Εθνικών ομάδων Ελλάδας-Τουρκίας στης 12
Σεπτεμβρίου στο νέο κλειστό Ν. Αλικαρνασσού -Ηράκλειο και ώρα 17:00.

καλύτερη προετοιμασία του αγώνα , παρακαλούμε όπως έλθουν σε επαφή με τον
Γραμματέα του Συνδέσμου Διαιτητών Πετοσφαίρισης Κρήτης

grammateas@sydpek.gr

--------------------------------------------------------------------

7/9/2010 - Το πρόγραμμα της Εθνικής στην Κρήτη
Σε ρυθμούς Ηρακλείου κινείται η Εθνική ανδρών που την Πέμπτη θα αναχωρήσει με προορισμό
την Κρήτη εν όψει της κυριακάτικης (17:00, ΕΤ1) ρεβάνς με τους Τούρκους για τα μπαράζ του Euro 2011.

06:40 Αναχώρηση από Ηράκλειο
Οι πληροφορίες είναι από το site της Ε.Ο.ΠΕ.

8/9/2010 - Το αναλυτικό πρόγραμμα της ημερίδας της Ε.Ο.ΠΕ. στις 11 και 12 Σεπτεμβρίου

Όλα έτοιμα είναι για την ημερίδα που διοργανώνει η Ε.Ο.ΠΕ. στις 11 και 12 Σεπτεμβρίου στην Κρήτη, στο περιθώριο της ρεβάνς του αγώνα Ελλάδα - Τουρκία για τα προκριματικά του Euro 2011.

Το Σάββατο καλούνται να συμμετέχουν ελεύθερα όλοι οι φορείς του αθλήματος, αθλητές, διοικητικά στελέχη, προπονητές, διαιτητές, φίλαθλοι κ.α.

Την Κυριακή το πρωί θα πραγματοποιηθεί συνάντηση μεταξύ των φορέων του αθλήματος στην οποία θα παραστούν μόνο οι εκπρόσωποι των φορέων.

Προεδρείο της Ημερίδας είναι οι κ.κ. Ψαρουδάκης, Σιδέρης και Ρέρρας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημερίδας έχει ως εξής:

ΣΑΒΒΑΤΟ 11.09.2010
17:15 ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΗΜΕΡΙΔΑΣ Πρόεδρος Ε.Ο.ΠΕ. κ. Αχιλλέας Μαυρομάτης
17:30 - 19:15 ΘΕΜΑΤΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ
1. Μοντέλο Ανάπτυξης του Ελληνικού Βόλεϊ κ. Νίκος Μπεργελές / Ειδικός Σύμβουλος Ε.Ο.ΠΕ. σε θέματα Ανάπτυξης
2. Ο ρόλος των προπονητών στην Ανάπτυξη του Ελληνικού Βόλεϊ κ. Κώστας Χαριτωνίδης / Πρόεδρος Συνδέσμου Ελλήνων Προπονητών Πετοσφαίρισης (Σ.Ε.Π.ΠΕ.)
3. Η Ανάπτυξη στο Beach Volleyball κ. Αλέκος Παρασκευόπουλος / Επικεφαλής Τμήματος Beach Volleyball Ε.Ο.ΠΕ.
4. Το βόλεϊ στην προσχολική και στην πρώτη σχολική ηλικία κ. Λεωνίδας Καραΐσκος / Τεχνικός Σύμβουλος Ανάπτυξης Ε.Ο.ΠΕ.

19:15 - 19:30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

19:30 - 21:30 ΕΙΔΙΚΑ ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΒΟΛΕΪ
1. Οργανωτικό & Διοικητικό μοντέλο Ε.Ο.ΠΕ. κ. Χάρης Σπηλιάκος / Εκτελεστικός Διευθυντής Ε.Ο.ΠΕ.
2. Η επικοινωνία και η συμβολή της στη βελτίωση της εικόνας του Βόλεϊ κ. Σπύρος Βασιλάτος / Ειδικός Σύμβουλος Επικοινωνίας Ε.Ο.ΠΕ.
3. Σχεδιασμός Marketing Ε.Ο.ΠΕ. κ. Βασίλης Μανασής / Μέλος Οικονομικής Επιτροπής Ε.Ο.ΠΕ.
4. Προοπτικές του Επαγγελματικού Βόλεϊ κ. Παντελής Ταρνατόρος / Πρόεδρος Ένωσης Σωματείων Αμοιβομένων Πετοσφαιριστών (Ε.Σ.Α.Π.)
5. Διαιτησία του Βόλεϊ κ. Γιώργος Διαμαντόπουλος / Πρόεδρος Ομοσπονδίας Διαιτητών Βόλεϊ Ελλάδος (Ο.Δ.Β.Ε.)

ΚΥΡΙΑΚΗ 12.09.2010
10:30 - 13:00 "Συνάντηση των φορέων του αθλήματος (Ε.Ο.ΠΕ., Ενώσεις & Τοπικές Επιτροπές Ε.Ο.ΠΕ., Ε.Σ.Α.Π., Σ.Ε.Π.ΠΕ., ΠΑ.Σ.Α.Π., Ο.Δ.Β.Ε.)"

ΘΕΜΑΤΑ
1. Οργάνωση, Διοίκηση & Λειτουργία Ομοσπονδίας
2. Επικοινωνία - συνεργασία μεταξύ των φορέων
3. Ανάπτυξη
4. Οικονομικά

Οι πληροφορίες είναι από το site της Ε.Ο.ΠΕ.
------------------------------------------------------------------------------------------

Σήμερα Κυριακή 5/ Σεπτεμβρίου /2010 ο πρώτος αγώνας μπαράζ με την Τουρκία στην Άγκυρα. 15:00 ΕΤ1.
Οι αγώνες που έχουν δοθεί μέχρι τώρα είναι :

4/9/2010 - Αριθμοί και ματς… σταθμοί μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας

Ελλάδα και Τουρκία έχουν δώσει 46 αγώνες με την Εθνική μας ομάδα να μετράει 25 νίκες έναντι 21 της αντιπάλου σε επίπεδο φιλικών, προκριματικών Ευρωπαϊκού και Παγκοσμίου πρωταθλήματος, Βαλκανικού Κυπέλλου, Κυπέλλου Άνοιξης, Ευρωπαϊκού και Παγκοσμίου Λιγκ και Μεσογειακών Αγώνων.

Δώδεκα αγώνες έχουν κριθεί στο τάι μπρέικ από τους οποίους επτά νίκες ανήκουν στην Ελλάδα και πέντε στην Τουρκία. Ωστόσο, τις τρεις τελευταίες φορές που οι αγώνες οδηγήθηκαν στο 5ο σετ, η Εθνική μας πήρε τη νίκη. Στο σύνολο των αναμετρήσεων, όμως, οι Τούρκοι υπερέχουν κατά ένα σετ, έχοντας 85 κερδισμένα, έναντι 84 δικών μας.

Η πρώτη αναμέτρηση δόθηκε στις 7 Σεπτεμβρίου του 1967 για τους Μεσογειακούς Αγώνες στην Τυνησία. Η Εθνική μας γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ (15-2, 15-9, 15-7) έχοντας προπονητή τον Αριστείδη Κανελλόπουλο.

Όμως, η πιο σπουδαία από τις αναμετρήσεις ανάμεσα στις δύο χώρες δόθηκε στις 7 Ιουλίου του 2001 σε προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στην Προύσα. Τότε η Εθνική μας επικράτησε 3-2 επί της Τουρκίας και ουσιαστικά «σφράγισε» τη συμμετοχή της στην τελική φάση στα γήπεδα της Αργεντινής.

Η τελευταία φορά που οι δύο Εθνικές τέθηκαν αντιμέτωπες ήταν για το Ευρωπαϊκό Λιγκ του 2010. Στον β’ όμιλο της διοργάνωσης, η Εθνική μας ηττήθηκε στο πρώτο εντός έδρας ματς με 3-0, νίκησε το δεύτερο με το ίδιο σκορ και στη συνέχεια έπαιξε τα δύο εκτός έδρας όπου έχασε και στα δύο με 3-1 σετ. Για την ιστορία, η Τουρκία κατέκτησε την 3η θέση στα τελικά της διοργάνωσης κερδίζοντας τη Ρουμανία στο τάι μπρέικ του «μικρού» τελικού.
Αναλυτικά οι 46 αγώνες με την Ελλάδα να αναφέρεται πρώτη τόσο στις εντός έδρας αναμετρήσεις, όσο και στα ουδέτερα γήπεδα, αλλά και στα εκτός έδρας ματς:
7 9/9/67 Ελλάδα - Τουρκία 0-3 (2-15, 9-15, 7-15)
4/9/69 Ελλάδα - Τουρκία 0-3 (12-15, 4-15, 2-15)
5/20/70 Ελλάδα - Τουρκία 3-1 (6-15, 15-10, 15-8, 15-9)
9/14/70 Ελλάδα - Τουρκία 3-0 (16-14, 15-6, 15-12)
5/16/71 Ελλάδα - Τουρκία 0-3 (17-19, 11-15, 7-15)
9/13/71 Ελλάδα - Τουρκία 0-3 (9-15, 11-15, 12-15)
4/14/72 Ελλάδα - Τουρκία 2-3 (12-15, 11-15, 15-5, 15-1, 4-15)
5/20/72 Ελλάδα - Τουρκία 3-2
4/19/73 Ελλάδα - Τουρκία 1-3 (7-15, 16-14, 14-16, 2-15)
5/26/73 Ελλάδα - Τουρκία 3-1 (15-9, 11-15, 18-16, 15-4)