Δευτέρα 23 Ιανουαρίου 2012

Νίκη για τους Άνδρες, ήττα για τις γυναίκες

Με νίκη ολοκλήρωσε τον 1ο γύρο της Β’ εθνικής κατηγορίας ανδρών η ομάδα του Σ.Φ.Π.Χανίων, επικρατώντας με σκορ 1-3 του Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης. Αντίθετα η γυναικεία ομάδα για την Α2 εθνική κατηγορία γυναικών ηττήθηκε με σκορ 0-3 σετ από τον ΟΠΕ Ρεθύμνου.

Πιο συγκεκριμένα, η ανδρική ομάδα αγωνιζόμενη στην Αργυρούπολη με την τοπική ομάδα, παρότι έχασε το 1ο σετ και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 2ο με 24-21, ισοφάρισε τον αγώνα σε 1-1, και κερδίζοντας δύσκολα το 3ο και 4ο σετ πέτυχε μια νίκη που την εδραιώνει στην 4η θέση της βαθμολογίας στο τέλος του 1ου γύρου.
Σετ: 25-23(26′), 25-27 (27′), 27-29 (30′), 22-25 (23′)
ΣΦΠΧ (Στ. Πιπεράκης): Βασιλάκος, Ξυλούρης, Δ. Μπουρμπάκης, Μποτζολάκης, Ανέστης, Καλογεράκης (αρχ. εξάδα), Μοσχόπουλος (λίμπερο) Γεωργακόπουλος, Μαυριγιαννάκης, Χατζηδαμιανού

Η γυναικεία ομάδα, παρότι πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, ηττήθηκε από τον ΟΠΕΡ που είναι  φαβορί για άνοδο στην Α1 γυναικών με 0-3 σετ στο Κλειστό Χανίων. Όμως το φινάλε του 1ου γύρου βρίσκει την χανιώτικη ομάδα στην 4η θέση της βαθμολογίας, αρκετά μακριά από τις 2 τελευταίες θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.
Σετ: 18-25 (17′), 19-25 (24′), 21-25 (25′)
ΣΦΠΧ (Χρ. Διαμαντάκης):  Σηφαλάκη, Αθουσάκη, Βλαχάκη, Τριανταφυλλίδη, Δόβρου, Κ. Ντουσάκη (αρχ. εξάδα), Τζάθα (λίμπερο), Σφυρή, Σκιτζή, Αποστολάκη, Τσελάνη, Αθανασίου (λίμπερο).