Παρασκευή 17 Αυγούστου 2012

Διπλή πρόκριση στην άμμο για τις Εθνικές στο U20 της Αυστρίας

Στη φάση των «16», δηλαδή τον 1ο γύρο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ κάτω των 20 που διεξάγεται στο Χάρτμπεργκ της Αυστρίας, προκρίθηκαν οι Εθνικές ομάδες ανάπτυξης.

Στα αγόρια, οι Καβαρατζής και Κοντοστάθης (νο13) αν και ηττήθηκαν στον μεσημεριανό αγώνα τους με 2-1 (21-14, 19-21, 15-9) από τους Γερμανούς Γκέκες / Πόνιεβατζ (νο24), τελικά κατάφεραν να αποσπάσουν το πολυπόθητο σετ που τους χάρισε την 3η θέση του Α' ομίλου και μαζί την πρόκριση στα νοκ άουτ ματς.

Έτσι, το ελληνικό δίδυμο το απόγευμα (16:50) θα αντιμετωπίσει τους Ρώσους Αντριάνοφ / Κιριένκο (νο4), έχοντας αναμφίβολα πολύ δύσκολο έργο. Οι Ρώσοι τερμάτισαν πρώτοι από τον 4ο όμιλο με τρεις νίκες, 6 βαθμούς και ούτε ένα χαμένο σετ (6-0) έχοντας αντιπάλους ομάδες από τη Σερβία, την Ισπανία και την Ελβετία.

Καβαρατζής και Κοντοστάθης με την πρόκριση απέφυγαν αυτομάτως την 19η θέση και ήδη βρίσκονται στη 13η παλεύοντας για την 9η και ό,τι καλύτερο προκύψει.

Στα κορίτσια, οι Βλαχάκη / Σπανού (νο9) στον τρίτο αγώνα του ομίλου τους ηττήθηκαν σήμερα από τις Γερμανίδες Κρεμπς / Βλκ (νο4) με 2-0 (21-7, 21-16), αλλά το κερδισμένο σετ στην ήττα (2-1) από τις Νορβηγίδες και η νίκη επί των Εσθονών, τους χάρισε την 2η θέση του ομίλου τους και παράλληλα την πρόκριση στον 1ο γύρο, όπου σε λίγη ώρα θα μάθουν τον επόμενο αντίπαλό τους.