Δευτέρα 29 Απριλίου 2013

Φιλικό Αρχανών Πιο καλά δεν γινόταν !!!

.
Με τη βράβευση του ιδρυτή της ομάδας του Α.Ο. Γιούχτα κ. Παναγιώτη Τσαγκαλίδη ξεκίνησε ο φιλικός αγώνας μεταξύ παλαιμάχων Γιούχτα και γυναικών Γιούχτα. Ο κ Π. Τσαγκαλίδης, ήταν ο πρώτος προπονητής της ομάδας του Γιούχτα και με παιδιά από Αρχάνες, την γύρο περιοχή και έδρα το προαύλιο χώρο του γυμνασίου Αρχανών, δημιούργησε την πρώτη ομάδα βόλεϊ των Αρχανών, τον Α. Ο. Γιούχτα.
Η βράβευση, απονομή τιμητικής πλακέτας, έγινε από τον περιφερειάρχη κ. Αρναουτάκης Σταύρο , ο οποίος ήταν πρόεδρος του Α.Ο.ΓΙΟΥΧΤΑ την εποχή που ο κ. Τσαγκαλίδης έκανε τα πρώτα βήματα της ομάδας βόλεϊ του Α.Ο Γιούχτα.
Επίσης δόθηκε από τον ΠΟΠ Κρήτης και μέλος της ομάδας που οργάνωσαν τον αγώνα, κ. Πρασανάκη Μανώλη, αναμνηστική ανθοδέσμη, ή οποία, όπως και η τιμητική πλακέτα, ήταν προσφορά όλων των αθλητών που βρέθηκαν σε αυτό το φιλικό.
Για τον φιλανθρωπικό σκοπό που έγινε αυτός ο αγώνας συγκεντρώθηκε μεγάλη ποσότητα από τρόφιμα – παιχνίδια και είδη πρώτης ανάγκης Τα οποία θα διαθέσει το ΚΑΠΗ Αρχανών στις οικογένειες που τα έχουν ανάγκη, αυτές τις Άγιες Μέρες.
Για άλλη μια φορά οι πολίτες των Αρχανών απέδειξαν, ότι είναι κοντά στον αθλητισμό και τους συμπολίτες τους, γεμίζοντας το κλειστό γυμναστήριο, δημιουργώντας μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στον αγώνα.

Στον αγωνιστικό χώρο υπήρξε κέφι, αλλά και δυνατές προσπάθειες, με τις δύο ομάδες να μην αφήνουν εύκολα το κάθε πόντο.
Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις ομάδες να κάνουν τις αναγνωριστικές τους κινήσεις και τους παλαίμαχους να παίρνουν μικρό προβάδισμα από την αρχή του σετ, το οποίο κατάφεραν να αυξήσουν κατά τη διάρκεια του αγώνα και να φτάσουν στο 25-13.
Στο δεύτερο σετ οι γυναίκες εξισορρόπησαν των αγώνα, μπαίνοντας πιο δυνατά στο παιχνίδι και πηγαίνοντας το πόντο – πόντο, έφτασαν στη κατάκτηση του με σκορ 23 – 25.
Το τρίτο σετ, είχαμε το ίδιο ρυθμό με το δεύτερο, με τις δύο ομάδες να είναι εξίσου κοντά για την κατάκτηση του. Οι παλαίμαχοι όμως ήταν αυτοί που έκαναν το 2-1 σετ, κερδίζοντας το με 25-22
Το τέταρτο σετ έδειχνε ότι θα μας πάει σε τάι μπρέικ με τις γυναίκες να δίνουν το δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι και να εκτοξεύουν τη διαφορά του σκορ στο 7 – 17 Κάπου εκεί όμως οι εμπειρία και το δυνατό σερβίς τον ανδρών, άρχισε να γυρίζει το ματς, να το ισοφαρίζουν στο 21-21 και να φτάνουν στη κατάκτηση του και του αγώνα με σκορ 25-23.

Στους παλαίμαχους με προπονητή τον τιμώμενο κ. Παναγιώτη Τσαγκαλίδη αγωνίστηκαν οι : Γρίβας Γρ. Μπιμπάκης Ι. Καλπαδάκησ Στ. Καπνάς Γ. Μαΐσης Ν. Χριστινίδης Δ. Καλοψικάκης Δ. Γενειατάκης Β. Κατσοπρινάκης Αθ. Καλαθάκης Ι. Γενειατάκης Γ. Πρασανάκης Εμ. Μηλιαράκης Ι

Στις γυναίκες με προπονητή τον κ Γενειατάκη Μπάμπη και βοηθό προπονητή την κ Γενειατάκη Μ αγωνίστηκαν οι :
Σπηλιωτάκη Μ. Καλαθάκη Μ. Μουστκάκη Γκ. Αγογλωσσάκη Α. Δασκαλάκη Ματ. Δασκαλάκη Μαρ. Γενειατάκη Α. Λυδάκη - Σημαντηράκη. Δημητράκη Α. Μπετεινάκη Μ. Σταθόγλου Ελ. Φραγκουλάκη Μ

Η οργανωτική επιτροπή ευχαριστεί την ΕΣΠΕΚ και τον πρόεδρο της κ Κωστή Ψαρουδάκη Τον ΣΥΔΠΕΚ και τον πρόεδρο του Κ Κοκοτσάκη Βασίλειο Τους διαιτητές του αγώνα κ Βλαχάκη Μανώλη και κ. Καλιοτζάκη Χριστίνα για την αφιλοκερδή συμμετοχή τους Καθώς και τους ανθρώπους των Αρχανών που γέμισαν το γήπεδο, τις καρδιές αθλητών αθλητριών και του ιδρυτή του αγωνιστικού τμήματος πετοσφαίρισης Α.Ο.ΓΙΟΥΧΤΑ κ. Παναγιώτη Τσαγκαλίδη, αλλά και το κοινωνικό παντοπωλείο του ΚΑΠΗ Αρχανών με χρήσιμα δώρα.