Δευτέρα 27 Μαΐου 2013

Δεύτερη θέση για την Εθνική Γυναικών

Η εθνική γυναικών για ένα σετ και… κάτι κοίταξε στα μάτια τη Σλοβακία και έδειξε ικανή να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα από την οικοδέσποινα του ομίλου με 3-1 σετ (25-27, 25-21, 25-21, 25-11) και «τερματίζοντας» στη δεύτερη θέση θα συνεχίσει τον ερχόμενο Οκτώβρη σε έναν ακόμα προκριματικό γύρο.

Η «γαλανόλευκη» έκανε το 1-0 με 27-25, εκμεταλλευόμενη το τρίτο σετ μπολ που είχε, σε ένα σετ που πήγαινε πόντο πόντο σε όλη του τη διάρκεια. Στο δεύτερο, που αποδείχθηκε και… μοιραίο, η ελληνική ομάδα . . .
γύρισε το 17-18 σε 20-18 και προηγήθηκε και με 21-19, αλλά εκεί «κόλλησε», δέχθηκε έξι αναπάντητους πόντους και τελικά έχασε με 25-21.

Στο τρίτο σετ ήταν μέσα στο «κόλπο» ως το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Κάπου εκεί οι Σλοβάκες, που είχαν μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στην επίθεση και περισσότερες λύσεις, ξέφυγαν με τρεις πόντους (19-16) και «καθάρισαν» το ματς, κατακτώντας το τέταρτο σετ με μεγάλη άνεση.

«Κάποια εύκολα λάθη στο φινάλε του δεύτερου σετ μάς στοίχισαν. Και στο τρίτο σετ ήμασταν κοντά, αλλά δεν αντέξαμε. Η Σλοβακία είχε καλύτερες λύσεις στα κρίσιμα σημεία και εμείς φάνηκε πως δεν έχουμε παιχνίδια… Είναι κάποιες αυτοματοποιημένες φάσεις που γίνονται χωρίς να σκέφτεσαι, αλλά σε εμάς, λόγω έλλειψης μεγάλης προετοιμασίας, υπάρχει σύγχυση, ανασφάλεια κι έτσι γίνεται το λάθος.

Στο τέλος μείναμε από ψυχικά αποθέματα και ενέργεια, αλλά αν εξαιρέσουμε αυτό το σετ, σε γενικές γραμμές κάναμε καλό παιχνίδι και είμαι ευχαριστημένος. Σίγουρα θα μπορούσαμε να είχαμε πάει καλύτερα, αλλά είμαι σίγουρος πως αν έχουμε περισσότερο χρόνο και κάνουμε και κάποια φιλικά, θα βρούμε τις λύσεις», δήλωσε ο Γιάννης Καλμαζίδης.

• Η αποστολή της εθνικής γυναικών επιστρέφει το μεσημέρι της Δευτέρας στην Αθήνα (13.35 μέσω Βιέννης) και μέχρι και την Τετάρτη οι διεθνείς έχουν ρεπό. Από Πέμπτη θα συνεχιστεί η προετοιμασία για τον επόμενο στόχο που είναι οι Μεσογειακοί Αγώνες (20-30/6 στην Τουρκία).

Ελλάδα (Γιάννης Καλμαζίδης): Κιόση 7 (7/33 επ.), Ιβάνοβα 10 (1 άσος, 6/33 επ., 3 μπλοκ), Χαντάβα 15 (15/26 επ., 65% υπ.), Γιώτα 8 (1 άσος, 5/19 επ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Λαμπρινίδου 9 (2 άσοι, 5/6 επ., 2 μπλοκ), Κελεσίδου (λ, 75% υπ.), Παπαφωτίου 1 (1/1 επ.), Λαμπρούση, Γενιτσαρίδη 1 (1 άσος, 58% υπ.)

Σλοβακία (Μίροσλαβ Τσάντα): Κουτσιάκοβα 11 (10/29 επ., 70% υπ., 1 μπλοκ), Κόσοβα 7 (7/13 επ.), Ντρομπνάκοβα 13 (3 άσοι, 8/21 επ., 60% υπ., 3 μπλοκ), Περέιρα 18 (1 άσος, 16/39 επ., 1 μπλοκ), Ντούντοβα 9 (1 άσος, 6/7 επ., 2 μπλοκ) Τσρκόνοβα 21 (1 άσος, 13/23 επ., 7 μπλοκ), Βαλάτσοβα (λ, 89% υπ.), Βιέστοβα, Μπραμπόροβα Κούμποβα