Πέμπτη 21 Νοεμβρίου 2013

Νίκη του ΟΠΕΡ στο ξεκίνημα του στην Ευρώπη

φωτογραφία από παλαιότερο αγώνα
Με το «δεξί» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Ευρώπη ο Ο.Π.Ε. Ρεθύμνου, καθώς σε μια ιστορική βραδιά για τον Κρητικό σύλλογο, η ομάδα κατάφερε να επικρατήσει 3-2 (25-23, 20-25, 25-22, 17-25, 15-08) απέναντι στη νορβηγική Στουντ για τον 2ο γύρο του Challenge Cup.

Η ελληνική ομάδα μπήκε «μουδιασμένα» στον αγώνα και αφού βρέθηκε να χάνει μέχρι και με εννιά πόντους (7-16), όταν τίποτα δεν πήγαινε καλά, τελικά ξεκίνησε την αντεπίθεσή της και με ένα απίστευτο επιμέρους σερί (12-2), πέρασε μπροστά στο σκορ έπειτα από πολύ ώρα. Οι Νορβηγίδες ήταν «σκληρές», αλλά η Ρεθυμνιώτικη ψυχή «μίλησε» στα κρίσιμα σημεία για το 25-23.

Οι Σκανδιναβές ισοφάρισαν με σχετικά εύκολο τρόπο (8-12, 11-17, 19-22) σε 1-1 (20-25), αλλά τα κορίτσια του Μιχάλη Χαχαγιόπουλου «απάντησαν» για το δικό τους νέο προβάδισμα 2-1 κατακτώντας το τρίτο σετ (7-7, 16-12, 20-19, 25-22).

Ωστόσο, το ματς δεν έχασε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, αφού η Στουντ δεν τα παράτησε ποτέ, και αφού ισοφάρισε σε 2-2 (4-4, 9-12, 12-17, 17-25), οδήγησε την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ.

Εκεί, ο κόσμος ήταν αυτός που έδωσε «φτερά» στον Ο.Π.Ε.Ρ. που μετά την αρχική ισοπαλία 3-3, «εκτόξευσε» τη διαφορά (8-4. 12-7) και κατέκτησε το πέμπτο σετ με 15-8.

Ο αγώνας στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», ήταν ο πρώτος ευρωπαϊκός για τις Ρεθυμνιώτισσες που παρά το άγχος τους δεν «λύγισαν» και πλέον θα πρέπει να δείξουν ακόμη καλύτερο πρόσωπο στη ρεβάνς της Νορβηγίας που θα γίνει την προσεχή Τετάρτη (27/11).