Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2009

Ολοκληρώθηκε η 1η & 2η Αγωνιστική Εφήβων Νεανίδων

Με ωραία παιχνίδια ξεκίνησε το πρωτάθλημα πετοσφαίρισης Εφήβων Νεανίδων Κρήτης το Σάββατο που μας πέρασε 17/10/2009 και την Κυριακή 18/10/2009. Οι ομάδες παρουσιάστηκαν έτοιμες για αυτή την αρχή του πρωταθλήματος, και μικρές λεπτομέρειες που αφορούσαν το δέσιμο των παικτών - ριών τους, φάνηκε να ξεπερνιούνται από τα πρώτα σετ των παιχνιδιών.

Καταφέραμε να βρεθούμε
σε τέσσερα παιχνίδια που έγιναν στο Νομό μας για την 1η αγωνιστική, από αυτά, το καλύτερο ήταν στις Νεάνιδες μεταξύ ΑΘΛ.Ε.Σ.Η και Σ.Φ.Π.Χ. το οποίο κέρδισε ή ΑΘΛ.Ε.Σ.Η με σκορ 3-2. Οι πολλές διακυμάνσεις στο σκορ κατά την διάρκεια των πρώτων τεσσάρων σετ, όσο και στο τάι μπρέικ, όπου τα κορίτσια της ΑΘΛ.Ε.Σ.Η κατάφεραν να το γυρίσουν από 9 - 13, έδωσαν τη νότα που χρειάζονταν οι φίλαθλοί στις κερκίδες του Κλειστού γυμναστηρίου στο Λίντο, για να παρακολουθήσουν όρθιοι και με πολλούς πανηγυρισμούς - χειροκροτήματα - επευφημίες, τους τελευταίους πόντους του παιχνιδιού. Το συγκεκριμένο παιχνίδι όποια από τις ομάδες και να το κέρδιζε, κερδισμένο θα ήταν το βόλεϊ, μιας και οι αθλήτριες τους μας έδωσαν ένα παιχνίδι με πολύ υψηλά δήγματα αγωνιστικότητας - τεχνικής - δύναμης και ταχύτητας, να διακρίνει τις προσπάθειες τους και των δύο ομάδων.

Στο άλλο παιχνίδι των νεανίδων, στις Αρχάνες για την 1η αγωνιστική, είχαμε τον Χερρονάσιο να έχει, σχετικά ένα εύκολο προβάδισμα στο σκορ και τη νίκη με σκορ 0-3

Στους αγώνες που έγιναν στο Δ.Α.Π.Κ.Η (Κλειστό Πατελών) για το εφηβικό είχαμε :
Τη Γ.Ε.Η να κερδίζει τον Ο.Φ.Η με σκορ 3-0. Ένα παιχνίδι στο οποίο ο Ο.Φ.Η έχοντας πολλούς από τους βασικού του παίχτες να αναρρώνουν από προβλήματα υγείας (να τους ευχηθούμε γρήγορη επάνοδο στους αγωνιστικούς χώρους) δεν προβλημάτισε τη ΓΕΗ, εκτός από το πρώτο σετ όπου έληξε με σκορ 26-24.
Στο παιχνίδι μεταξύ ΑΘΛ.Ε.Σ.Η και ΑΡΚΑΔΙ είχαμε τη νίκη του ΑΡΚΑΔΙΟΥ με σκορ 1-3. Ένας αγώνας και με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, όμως η αποτελεσματικότητα του ΑΡΚΑΔΙΟΥ πάνω στο φιλέ έδωσε αυτό το μικρό προβάδισμα που χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη.

_________________________________________________________

Για την δεύτερη αγωνιστική, έγινε στο Νομό μας, το παιχνίδι στους έφηβους, μεταξύ Ο.Φ.Η και ΑΘΛ.Ε.Σ.Η με σκορ 3-2. Με τον ΟΦΗ να έχει στη σύνθεση του τρεις, από τις πέντε απουσίες που είχε στην πρώτη αγωνιστική, κατάφερε να σταθεί καλύτερα από την 1η αγωνιστική μέσα στο γήπεδο και φτάνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, είχε ένα προβάδισμα σε σχέση με την ΑΘΛ.Ε.Σ.Η όπου φάνηκε ίσως να επηρεάζεται από το χθεσινό παιχνίδι με το ΑΡΚΑΔΙ και να της βγαίνει λίγη κούραση στους παίκτες της, σε συνδυασμό και με το εκτός έδρας δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Περισσότερες φωτογραφίες από την πρώτη και δεύτερη αγωνιστική μπορούμε να δούμε εδώ