Πέμπτη 19 Μαΐου 2011

Ελλάδα - Μαβροβούνιο 3-1 Νεανίδες

Σπουδαίας σημασίας νίκη με 3-1 σετ πέτυχε την Τετάρτη (18/5) η Εθνική μας ομάδα Νεανίδων κόντρα στο Μαυροβούνιο, στον πρώτο της αγώνα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου του Περού.

Κακό ξεκίνημα στο 1ο σετ
Η Εθνική μας ομάδα μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στα μπλοκ της Πέροβιτς και της Ντζάκοβιτς, αλλά και τις επιθέσεις της Βουγιαντίνοβιτς, με αποτέλεσμα να κυνηγάει το σκορ σε όλο το 1ο σετ. Βρέθηκε να χάνει με 1-5 και στη συνέχεια με 2-7, κάπου εκεί , όμως, αφυπνίστηκε και άρχισε να «ροκανίζει» την διαφορά. Η Διώτη έκανε το 4-10 και λίγο αργότερα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ...
πέρασε μπροστά στο σκορ με 11-10. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με λάθος επιλογές στην επίθεση και επιπολαιότητα στην άμυνα από πλευράς Εθνικής μας το Μαυροβούνιο πήρε εκ νέου τα ηνία στο σκορ και κέρδισε το 1ο σετ με 25-21.

Έδωσε το σύνθημα η Διώτη στο 2ο σετ
Η Εθνική δεν πραγματοποίησε καλό ξεκίνημα ούτε στο 2ο σετ. Το Μαυροβούνιο ήταν μπροστά στο σκορ με 7-11 όταν η Εθνική μας αντέδρασε και επέβαλλε τον ρυθμό της , έχοντας την Διότη σε καταπληκτική μέρα. Η νεαρή αθλήτρια ήταν πανταχού παρών, έπαιρνε πόντους, βοηθούσε στα μπλοκ, δίνοντας το σύνθημα για την αφύπνιση του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος και παράλληλα σπρώχνοντας το στην επικράτηση στο 2ο σετ με 25-21.

«Θρίλερ» στο 3ο σετ

Η Εθνική ξεκίνησε με προβάδισμα 3-0 και 5-3, όμως, στη συνέχεια «έκατσε» και το 9-5 έγινε 9-8 και λίγο αργότερα το 12-9 υπέρ της Εθνικής Νεανίδων 14-16 και 14-18, μετά από απανωτά λάθη στην άμυνα. Λάθη που έδωσαν την ευκαιρία στο Μαυροβούνιο να ανοίξει την διαφορά με σχετική ευκολία. Ακόμη, όμως, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, ισοφάρισε σε 19-19 παίρνοντας ουσιαστικές βοήθειες από την Μπίσκου και πέρασε μπροστά με 21-20 χάρη σε άσο της Κωνσταντινίδου. Μετά, τα κορίτσια της Εθνικής το πήραν… πατριωτικά και «καθάρισαν» το σετ με 25-22.

«Αεράτη» στο 4ο σετ
Το 4ο σετ ήταν πανομοιότυπο με το 3ο, αφού η Εθνική άρχισε με προβάδισμα. Η διαφορά, όμως, ήταν ότι το κράτησε με σωστές επιλογές στην επίθεση και βελτιώνοντας την υποδοχή της. Το 9-3 έγινε 11-8, αλλά έως εκεί. Η Εθνική μας ξαναπροηγήθηκε με 18-12 και ουσιαστικά είχε αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση για την επικράτηση της στον πρώτο αγώνα προκριματικών. Κάτι που τελικά έγινε αφού κέρδισε το 4ο σετ με 25-20. Το κλίμα ήταν εξαιρετικό και θα είναι άδικο να μην αναφέρουμε ότι οι διοργανωτές πρόσεξαν ιδιαίτερα το τουρνουά, δίνοντας βαρύτητα και σ την παραμικρή λεπτομέρεια.

Τα σετ: 21-25, 25-21, 25-22, 25-20

Ελλάδα: Διώτη 20 (3 άσοι, 16/36 επ., 50% υπ., 1 μπλοκ), Ελευθεριάδου 10 (1 άσος, 8/27 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 7 (4 άσοι, 2/7 επ., 1 μπλοκ), Παπαγιάννη 1 (1/6 επ., 43% υπ.), Κουντουρά 1 (1 μπλοκ), Οικονομίδου 13 (1 άσος, 9/14 επ., 3 μπλοκ), Ρεϊζόγλου (λ, 60% υπ.), Αλτίνη 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Μπίσκου 7 (1 άσος, 5/12 επ., 42% υπ., 1 μπλοκ), Νικολαϊδου 2 (1 άσος, 1 μπλοκ)

Μαυροβούνιο: Μιλίνκοβιτς 7 (2 άσοι, 3/10 επ., 2 μπλοκ), Ντόνοβιτς 6 (6/10 επ.), Πέροβιτς 9 (2 άσοι, 5/9 επ., 2 μπλοκ), Μπάκιτς 8 (3 άσοι, 5/22 επ., 52% υπ.), Ντζάκοβιτς 19 (2 άσοι, 15/35 επ., 38% υπ., 2 μπλοκ), Βουγιαντίνοβιτς 17 (2 άσοι, 15/32 επ., 2 μπλοκ), Στογιάνοβιτς (λ, 58% υπ.), Νοβάκοβιτς 1 (1/1 επ.), Μάντιτς 1 (1/4 επ.)

Σήμερα στης 20:00 αγωνίζεται με την Σερβία