Παρασκευή 20 Μαΐου 2011

Νίκη ελπίδας για την Εθνική Νεανίδων

Η Εθνική μας ομάδα χωρίς την Παναγιώτα Διώτη στην σύνθεσή της κέρδισε 3-0 σετ (25-22,25-19, 25-13) << σήμερα Παρασκευή (20/5) >> την Πορτογαλία στον τρίτο της αγώνα για τα προκριματικά του
Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του Περού και θέλει ακόμη μια επιτυχία επί της Πολωνίας το
Σάββατο (21/5) ώστε να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της δεύτερης θέσης του Α’ ομίλου.

Λάθη, λάθη, λάθη…

Εκμεταλλευόμενη τα λάθη των παικτριών της Εθνικής μας η Πορτογαλία προηγήθηκε με
5-2 στο ξεκίνημα του 1ου σετ, αλλά τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου αντέδρασαν
αμέσως και ισοφάρισαν σε 5-5. Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ παρόλα αυτά βρήκε την
Πορτογαλία προηγούμενη με 8-6. Μετά από λάθος στο σερβίς ήρθε το 8-7 και η ισοφάριση
από πόντο που πήρε η Παπαγιάννη, όμως, η Πορτογαλία παίρνοντας ξεκούραστους
πόντους με «δώρα» από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε και πάλι κεφάλι
στο σκορ με 14-9. Η Αλτίνη μείωσε σε 14-10 και ο ηλεκτρονικός πίνακας έγραψε 14-11
μετά από λίγο. Δύο επιπολαιότητες, όμως, στην ελληνική άμυνα έστειλαν την Πορτογαλία
στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ έχοντας το προβάδισμα με 16-11. Το καλό για την Εθνική
μας ήταν ότι μείωσε γρήγορα σε 16-15. Στη συνέχεια το μπλοκ δούλεψε σωστά και η το
αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έφτασε έστω και με άγχος στο 25-22 του 1ου σετ.

Καλό μπλοκ και… 2-0

Με «κλειδί» το καλό μπλοκ η Εθνική μας προηγήθηκε με 3-0, 5-2 και 7-4 στην αρχή του
2ου σετ και στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 8-4 υπέρ του
αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος. Λίγο αργότερα η ψαλίδα στο σκορ άνοιξε ακόμη
περισσότερο (11-6) και με σύμμαχο την καλή ψυχολογία όλα έγιναν πιο εύκολα για την
Εθνική Νεανίδων. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούνταν με 16-11, αλλά με τρία
συνεχή λάθη η Πορτογαλία μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους (16-14). Ένας πόντος-
ανάσα της Ελευθεριάδου έγραψε το 17-15 και με άσο της Παπαγιάννη έγινε το 19-15.
Τελικά, η Εθνική μας με άσο της Μπίσκου κέρδισε το σετ (25-19).

Άνετα το 3-0

Το σκορ ήταν 4-2 υπέρ της Εθνικής Νεανίδων με το ξεκίνημα του 3ου σετ και στο πρώτο
τεχνικό τάιμ άουτ κέρδιζε με 8-4. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πατούσε καλύτερα
στο γήπεδο και η αντίπαλη ομάδα έπαιρνε πόντους, κυρίως, από λάθη της Εθνικής μας. Έτσι
τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου προηγούνταν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-
6. Με μπλοκ της Οικονόμου το σκορ έγινε 12-10 και παρά το ότι η Πορτογαλία ήταν κοντά
στο σκορ φαίνονταν ότι η Εθνική είχε τον τρόπο να κερδίσει το σετ, κάτι που τελικά έγινε.
Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ το σκορ ήταν 16-11 και με την λήξη του σετ 25-13 υπέρ της
Εθνικής μας.

Νίκησε η Πολωνία

Στο άλλο ματς του ομίλου που διεξήχθη την Παρασκευή (20/5), η Πολωνία κέρδισε με 3-0
σετ το Μαυροβούνιο και σημείωσε την δεύτερη νίκη της στα προκριματικά. Η Σερβία είχε