Παρασκευή 4 Ιανουαρίου 2013

Νίκη με ανατροπή στο τάι μπρέικ για τους Παίδες κόντρα στην Ουγγαρία

Η ήττα από τη Φινλανδία στην πρεμιέρα του 5ου προκριματικού ομίλου για το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα, έγινε... μάθημα για την Εθνική Παίδων που παρουσιάστηκε βελτιωμένη το απόγευμα της Παρασκευής κόντρα στην «οικοδέσποινα» Ουγγαρία και έπειτα από έναν αγώνα «θρίλερ», όπου βρέθηκε να χάνει με 2-0, κατάφερε να φτάσει στην πλήρη ανατροπή κερδίζοντας με 3-2 (19-25, 23-25, 25-21, 25-17, 16-14) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο σετ τα παιδιά του Σωτήρη Δρίκου ήταν μονίμως πίσω στο σκορ με τη διαφορά να μεγαλώνει όλο και περισσότερο (4-7, 6-12) για τους γηπεδούχους που με τη δύναμη της έδρας κατάφεραν να κάνουν το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η Ουγγαρία έδειξε και πάλι να έχει το πρώτο χέρι παίρνοντας το προβάδισμα από νωρίς (3-6, 7-10, 11-15), όμως ενώ όλα όδευαν προς ένα εύκολο 2-0, τελικά οι Έλληνες διεθνείς κατάφεραν να ισορροπήσουν (19-22) και να μειώσουν στον πόντο (21-22). Στις λεπτομέρειες, οι Ούγγροι ήταν πιο αποφασιστικοί και δεν άφησαν την ευκαιρία του πρώτου σετ μπολ να πάρει χαμένη.

Κάπου εκεί, όμως, ξεκίνησε η ελληνική αντεπίθεση. Η Εθνική βρήκε ρυθμό στο τρίτο σετ, όπως και στο ματς της πρεμιέρας και πήγε προηγούμενη στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6) και η συνέχεια ήταν... θρίλερ. Συνεχείς ισοπαλίες (10-10, 15-15, 20-20) και μετά το 21-20, τα ελληνόπουλα πάτησαν γκάζι τελειώνοντας το σετ με 25-21.

Αυτή τη φορά, όμως, η αντεπίθεση είχε συνέχεια, αφού στο τέταρτο σετ δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα (4-2, 8-4, 12-9), ενώ όσο περνούσε η ώρα η ομάδα γινόταν όλο και καλύτερη (17-10, 19-11), φτάνοντας εύκολα στο 2-2 που οδήγησε την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι Ούγγροι έδειξαν να έχουν κρατήσει δυνάμεις και προηγήθηκαν 3-6 και 5-8 επιβάλλοντας τον ρυθμό τους, όμως, η Ελλάδα δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Η Εθνική μας «ξύπνησε» στο 10-14 και με ένα σερί 6-0 τελείωσε το σετ πανηγυρίζοντας τους δύο πρώτους βαθμούς της στη διοργάνωση. Αυριανός (16:00) αντίπαλος της «γαλανόλευκης» είναι η Κροατία στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Οι Κροάτες βρίσκονται στην τελευταία θέση του ομίλου έχοντας πάρει μόλις ένα σετ σε δύο αγώνες.