Πέμπτη 27 Φεβρουαρίου 2014

ΟΠΕΡ - ΠΑΝΑΞΙΑΚΟΣ κύπελλο Ελλάδας

Πηγή : ΕΟΠΕ

Φωτογραφία αρχείου
Ο Πανναξιακός έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Final 4 του Κυπέλλου Γυναικών (29-30 Μαρτίου) καθώς επικράτησε με 3-2 του ΟΠΕΡ στο Ρέθυμνο σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές.

Με τις δύο ομάδες να διεκδικούν την πρώτη τους παρουσία στο Final 4, o Πανναξιακός πιο ψύχραιμος στο α’ σετ κάλυψε γρήγορα τη διαφορά που πήρε ο ΟΠΕΡ (6-1, 9-8) και παρόλο που το υπέρ του 18-20 έγινε 23-22, πήρε το σετ με 23-25 και στο β’ σετ
κυριάρχησε από νωρίς (4-8, 12-16) ξεπερνώντας την επίθεση του ΟΠΕΡ (μείωσε σε 15-16) και φτάνοντας εύκολα στο 0-2.

Ο ΟΠΕΡ επέστρεψε όμως στο γ’ σετ (από το β’ είχε μπει στο γήπεδο η Φεντότοβα με την Σαπαρέφσκα να περνά στο κέντρο) και μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ (16-15) επικράτησε εύκολα για να αποκτήσει ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον το ματς.

Στο δ’ σετ ο Πανναξιακός προηγήθηκε 17-20, με τον ΟΠΕΡ να προσπερνά 24-22, χωρίς να εκμεταλλευτεί τα δύο σετ μπολ που είχε. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν σε ματς μπολ (25-26), όμως με άσο της Νίκιτς το ματς πήγε στο τάι μπρέικ κι εκεί έσπασαν καρδιές.

Ο ΟΠΕΡ προηγήθηκε 6-2, η Νάξος ισοφάρισε 6-6, προσπέρασε 7-9, όμως η ομάδα της Κρήτης έφτασε στο 12-10 και είχε κόντρα μπάλα με την Βασίλεβα να στέλνει άουτ το πλασέ της. Στο 13-13 ακολούθησε άουτ επίθεση της Νίκιτς για το 13-14 και στην επόμενη φάση η Νάξος έβγαλε την άμυνα και με επίθεση της Ράντοβιτς τελείωσε το ματς. Κι αυτές οι δύο τελευταίες επιθέσεις από Νίκιτς, Ράντοβιτς έκαναν και τη διαφορά στη μεταξύ τους μονομαχία καθώς η Σέρβα διαγώνια του ΟΠΕΡ είχε 23/65 επιθέσεις, ενώ η Σέρβα ακραία της Νάξου είχε 24/65…

«Δεν ήταν μια μάχη Νίκιτς, Ράντοβιτς παρόλο που κάτι τέτοιο φαίνεται από τη στατιστική. Ήταν μια μάχη μεταξύ δύο καλών ομάδων… Δεν μου αρέσει να αναφέρομαι ξεχωριστά σε κάποια αθλήτρια, όμως σήμερα πρέπει να σταθώ στην Τσέσλιαρ, αφού έκανε σπουδαίο παιχνίδι και με την ηρεμία της ‘τράβηξε’ όλη την ομάδα στα κρίσιμα σημεία’, αλλά και στην Τρίβουνιτς η οποία έκανε δουλειά που δεν φαίνεται», είπε ο Ζόραν Κόβαζιτς και συμπλήρωσε: «Είναι μια μεγάλη επιτυχία για τον Πανναξιακό και όλοι χαιρόμαστε. Δεν φοβήθηκα καμία στιγμή παρόλο που το Ρέθυμνο επέστρεψε στο ματς, γιατί στην καριέρα μου έχω ζήσει πολλά τέτοια παιχνίδια».

Στον αντίποδα ο Μιχάλης Χαχαγιόπουλος δεν μπορούσε να χωνέψει τον αποκλεισμό της ομάδας του…
«Φτάσαμε στην πηγή όπως πέρσι με την Κηφισιά και δεν ήπιαμε νερό. Η Νάξος είχε καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία και πήρε την πρόκριση. Κλειδί ήταν το πρώτο σετ που έπρεπε να είχαμε πάρει και η χαμένη κόντρα επίθεση στο 12-10 του τάι μπρέικ», είπε ο Δραμινός τεχνικός.

Τα σετ: 23-25, 18-25, 25-19, 29-27

ΟΠΕΡ (Χαχαγιόπουλος): Σαπαρέφσκα 6 (6/19 επ., 75% υπ. – 38% άριστες), Βασίλεβα 18 (16/36 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Νίκιτς 29 (23/65 επ., 6 άσοι), Καλογριδάκη 9 (6/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μαυρέα, Μπόνχεβα 6 (4/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σημαντηράκη –λ (48% υπ. – 16% άριστες) / Φεντότοβα 8 (6/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 25% υπ. – 13% άριστες), Κατερίνη.

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Τρίβουνιτς 15 (13/31 επ., 2 άσοι, 43% υπ. – 35% άριστες), Κωνσταντινίδου 10 (5/8 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Τσέσλιαρ 5 (5/9 επ.), Ράντοβιτς 28 (24/65 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 20% άριστες), Καρπουζά 9 (7/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 12 (7/14 επ., 5 μπλοκ), Κακουράτου –λ (52% υπ. – 30% άριστες) / Φάρκωνα, Λαγουδάκη 3 (1/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ)